Blog

Kratom

KRATOM
Co je to KRATOM?

Mitragyna speciosa, vytrvalá rostlina příbuzná s kávovníkem, patří do čeledi mořenovité, běžně nazývána kratom. Jedná se o strom přirozeně rostoucí v tropických oblastech, zejména Thajska, Malajsie, Myanmaru, Filipín, Barmy a Nové Guineje, kde roste divoce. Strom dosahuje velikosti od 4 do 16 metrů, pro svůj ideální růst potřebuje teplé a velmi vlhké prostředí, humusovitou půdu a dostatek slunečního světla. Aktivní látky jsou obsaženy v listech stromu. Kratom se užívá ve formě prášku, extraktu nebo drcených listů. Nejčastěji se užívá v podobě nápoje (rozmíchaný v tekutině) nebo odvaru (v případě drcených listů). Podle barvy žilek v listu rozlišujeme kratom červený, zelený, žlutý a bílý.

Přehled o obsažených alkaloidech v kratomu

Doposud bylo objeveno 40 strukturně příbuzných alkaloidů obsažených v listech kratomu. Mezi nejvýznamnější alkaloidy patří mitragynin a 7-hydro-xymitragynin, přičemž je předpoklad, že se jedná o primárně aktivní psychoaktivní alkaloidy v rostlině. Obě zmíněné látky patří mezi indolové alkaloidy. Mezi další zjištěné alkaloidy patří mitraphyline, raubasin, mitragynalin, mitralactonal, paynanthein, rhynchophylin. Mimo to obsahuje flavonoidy, terpenoidy, polyfenoly a různé glykosidy.

Legislativa

Co se týká legálnosti této rostliny, tak v České republice není ani kratom, potažmo Mitragyna speciosa, ani hlavní účinné alkaloidy mitragynina 7-hydroxymitragynin na seznamu návykových látek ve smyslu Nařízení vlády č. 463/2013 Sb. Na území České republiky tedy není dosud trestní odpovědnost osob za prodej a přechovávání této látky. Není rovněž uveden v Jednotné úmluvě o návykových látkách. V zemích Evropské unie je kontrolován ve Švédsku, Dánsku, Polsku, Rumunsku, Litvě a Lotyšsku. Mimo Evropskou unii je kontrolován a zařazen do příslušných protidrogových zákonů v Austrálii, Malaysii, Myanmaru a Thajsku.

Biologické působení kratomu v lidském organismu

Užívání kratomu je možné rozdělit na dva typy. Typ konzumace menších dávek lístků, cca 1-5 gramů a typ konzumace větších dávek lístků, cca 10-15 gramů. Menší dávky způsobují typické stimulační efekty, které jsou srovnatelné s kokainovým efektem. Naproti tomu vyšší dávky mají sedativní účinky na centrální nervovou soustavu srovnatelnou s morfinovým efektem. Těchto účinků se v původních zemích využívá pro navození cíleného efektu. Tedy má-li kratom působit stimulačně a zvyšovat tak pracovní výkonnost daného uživatele anebo naopak utlumit a působit proti bolesti v rámci využití rostliny jakožto léčivého prostředku. Je popsáno, že asi do 10 minut od pozření několika gramů sušených lístků kratomu se začínají dostavovat první psychoaktivní účinky, které přetrvávají hodinu až hodinu a půl. Plně se projeví po 30 až 60 minutách. Zvyšuje chuť do práce, ostražitost, komunikativnost a někdy také sexuální žádostivost. Listy kratomu často žvýkají osoby, které potřebují zvyšovat svoji koncentraci a potlačit spánek. Naopak vyšší dávky mají účinkovat 2 až 5 hodin, avšak dochází ke zmíněným sedativním účinkům. Mytraginin je znám jako agonista mnoha receptorů, zahrnujíc opioidové receptory, různé serotoninové receptory a další.

Zdravotní rizika užívání kratomu

Tak jako každá návyková látka i kratom přináší zdravotní rizika. Je třeba brát v potaz stimulační a sedativní efekt, který je závislý na dávce této komplexní směsi alkaloidů. Při stimulačním účinku se projevují negativní účinky jako tachykardie, svědění kůže, nauzea, ztráta chuti k jídlu nebo zvýšené vylučování moči. Za negativní ovlivnění kratomem v kombinaci s řízením motorových vozidel v provozu na pozemních komunikacích je možné považovat snížení zábran a zvýšení sebevědomí. Častější uživatelé ztrácejí na váze, může vzniknout anorexie, psychózy, chronická únava, záchvaty. Je důležité si uvědomit, že konzumace dalších návykových látek se stimulačním efektem (kofein, metamfetamin, kokain) může potencovat účinnost obou látek, což může ohrozit zdraví uživatele. Je nutno si dát pozor i na komerčně prodávaná léčiva s přítomností efedrinu/pseudoefedrinu. Kombinace látek se stimulačním účinkem také více zatíží organismus, což se může projevit například zvýšením tělesné teploty, dehydratací, tachykardií a dalšími jevy. Pokud bychom užívali zvýšené dávky kratomu, který by navozoval spíše sedativní účinky, je rovněž třeba počítat s možnou potencí látek, které se tímto způsobem vzájemně ovlivňují. Zejména se jedná o ethanol, tedy alkoholické nápoje. V této souvislosti byla již v odborné literatuře popsána úmrtí, která byla prokazatelně způsobena kombinací kratomu a alkoholických nápojů. Dalším rizikovým faktorem je užívání opiátů jako takových, lhostejno, zda se jedná o přírodní alkaloidy izolované z makoviny (kodein, thebain, morfin) či synteticky nebo polosynteticky vyráběné látky jako diacetylmorfin (heroin), fentanyl nebo karfentanyl. Pochopitelně bereme v potaz i legálně dostupná léčiva s přítomností opiátů či barbiruturátů. Negativní účinky vyšších dávek kratomu se vyznačují zmateností, zácpou, hypotenzí, celkovým útlumem, stavy podobnými snění či nadměrným pocením.

Obecně bylo doposud prokázáno, že dlouhodobější užívání kratomu, vede ke vzniku závislosti. Tento denní rituál užití drogy za účelem zvýšení pracovní výkonnosti, zahnání spánku a únavy se později může změnit v neschopnost jedince fungovat běžným životem bez přitomnosti stimulace kratomem. Dále z obecného negativního hlediska užívání kratomu jsou dokumentovány zejména bolesti svalů a kloubů, nespavost, zvracení, zhoršená koncentrace, sucho v ústech, tmavnutí kůže a zvýšená pigmentace v obličeji, trhavé pohyby končetin. Abstinenční příznaky při vysazení kratomu popisuje náš klient ve svém příběhu…

PŘÍBĚH

Během uplynulých několika let jsem párkrát okusil kratom, nejdřív mě nezaujal, téměř nic jsem necítil. Zřejmě ho bylo málo a taky jsem u toho míval už něco upito. .

Před dvěma roky jsem si ze zvědavosti pořídil více vzorků, zaexperimentoval s množstvím a druhy, a nahlédl, oč kráčí. Docela fajn bylina. Od té doby jsem si občas dal, příležitostně, většinou s kamarády.

Rozhodl jsem se s tím přestat, až do léta. Dojel jsem zásobu a šmytec. Pak přišla rýmička. Na respirační nemoci trpím od mala, mívám je i víckrát do roka, jsem zvyklý. Tentokrát to ovšem byla pořádná potvora, bolel mě celý člověk, nemohl jsem ustát na nohou, zpocený, průjem... Vzal jsem si volno a doma se kurýroval. Nedalo mi to a zašel jsem pro jistotu k lékaři, ale krev naprosto v normě, běžná viróza. Jsem nějaký cimprlich. Po týdnu jsem musel do práce, bylo už líp, ale ještě tak dva týdny jsem se necítil ve své kůži. Po necelých dvou měsících pak padlo mé předsevzetí a začal jsem opět kratomovat. Všechno zas šlo o tolik lépe, hlavně ty šichty. Někdy po dalších dvou měsících jsem si chtěl dát opět pauzu, ale ouha - dalšího dne mi začalo téct z nosu, průjem a následovala bolest a únava. Namíchal jsem, rýma ustala. Nenamíchal, zítra nudle u nosu. Hrozné překvapení. Okamžitě přestanu! Jenže to je dost komplikované, když je potřeba fungovat. Budu si dávat míň a vynechávat. Hm, blbost.

Musím přestat najednou! Tak zítra...

Párkrát jsem to odložil. Někdy začátkem léta se to podařilo. Vůbec nic. Pohoda. Dny plynuly, žádná rýma, žádná únava. Aktivní víkend, plavání, kolo, pohyb, no problem. Jak to? Vůbec nevím. Akorát teda chuť. Chuť na rozlévání toho příjemného tepla po těle, které zároveň uklidňuje i nakopává. Vždyť to nic nebylo, takhle můžu přestat kdykoliv. Po týdnu jsem si zase dal. A znovu a zas, každý den, furt. Po měsíci další pokus, nejmíň čtrnáct dní budu marodit s ramenem, ideální příležitost, kdyby náhodou zase nějaký absťák nebo co, navíc čekala mě cesta do zahraničí, nechtěl jsem s sebou tahat kratom a riskovat nepříjemnosti s celníky. Čtyři dny doma bez jakýchkoliv negativ s výjimkou ztráty entuziasmu. Pátý den jsem se nechal vytáhnout na hřiby. Po pár hodinách courání po lese bolavý a vyčerpaný s vypětím dolezu k autu. Není nic jednoduššího než si dát kratom a tu ošklivou únavu a zlé bolení zahnat. Hned to taky udělám. Jedeme dál. Ze zahraniční cesty se vracím předčasně, došla mi zásoba. Končí prázdniny.

Z hodiny na hodinu se zase rozhodnu - teď nebo nikdy! S podporou přátel se mi to podaří. První týden téměř nespím. Bolesti, především zad, nezastavitelné cukání nohou, neklid. Běžné úkony - řehole; každý pohyb vyžaduje vynaložit enormní úsilí. Připadá mi, jako bych se brodil po krk v téru nebo medu. Po týdnu špička, jeden den téměř nemůžu vstát z postele. Zkouším tomu pomoct růžovými pilulemi a kofeinem, někdy mám pocit, že to trošilinku pomůže, ale většinou ne. Druhý týden to pomalu ustává, pak už bez bolesti. Ovšem únava do jisté míry přetrvává. Po práci jsem vyplivnutý a dvakrát si rozmyslím, jestli ještě třeba sednu na kolo a na vandrech si musím krájet menší krajíce. Taky blbé nálady jsou zpět, prázdnota, nezájem, nechuť. Jsem rozhozený. Po třech letech abstinování od alkoholu jsem začal pít. Což mě děsí. Už asi pětkrát / šestkrát jsem se opil.

Po pěti týdnech jsem se decentně zkratomoval minulý víkend na horách. Třeba tahle zkušenost může někomu pomoct ušetřit si trabl. Kratom je fajn, když se k němu přistupuje s respektem. Jako se vším.

Metoda práce s klientem - Harm Reduction a kontrolované užívání

Harm Reduction považuje abstinenci za ideální výsledek, ale akceptuje i alternativy pracující s neabstinujícími klienty. Snaží se zachovat jejich zdravotní stav a motivovat je k následné léčbě. Dále poskytuje ochranu poškození zdraví a ochranu před rozvojem závislosti. Náš klient se několik týdnů pokoušel o úplnou abstinenci od kratomu. Docházelo však u něj k přesmykům závislosti do jiných návykových látek, které klient považoval za více nebezpečné. Abstinence se v této chvíli pro něj stala nereálným cílem. Rozhodl se proto pro kontrolované užívání kratomu.

Sebemonitorování jako základ kontrolovaného užívání

Sebemonitorování je jednoduchá technika. Vychází ze zjištění, že prosté zaznamenávání si problémového chování snižuje jeho výskyt. Klient používá zápisník nebo sešit, kde si zapisuje datum a hodinu, kdy užil, kolik užil, v jaké to bylo situaci a jak se před užitím cítil. Je důležité, aby se čas od času se ke svým poznámkám vrátil, snadno z nich vyčte, jaké situace nebo duševní stavy jsou pro něj nebezpečné a dokážete se na ně lépe připravit, nebo jim lépe předejít. Klient si stanovil maximální dávku 5 gramů kratomu v jednom dni, maximálně čtyřikrát týdně. Pokud se mu nepodaří stanovenou dávku dodržet, zaznamenává si také opatření, která učinil pro to, aby svůj stanovený limit nepřekročil. Jestli je cesta kontrolovaného užívání kratomu pro našeho klienta ta správná ukáže až čas.

Adiktologické poradenství online

Adiktologické poradenství v době koronavirové aneb práce s klienty on-line
Jaké to bylo pro nás?

Bylo to jako hození do vody. Najednou se poradny zavřely, my zůstali doma a co teď? Co bude s klienty? Začátek karantény se pro všechny nesl v duchu velkých obav a velkých neznámých. Nikdo jsme nevěděli, jak nás to zasáhne, nikdo nevěděl, co bude dál. Co jsme tušili bylo, že toto krizové období může přinášet další rizikové situace pro naše klienty, kteří už tak bojují se svou závislostí (a je to každodenní boj). A tak nastalo období telefonického domlouvání a zpočátku částečně i improvizace. Spolupráce probíhala různými způsoby a většina klientů byla ráda, že poskytování služeb není úplně zastaveno a akceptovala (někdy i velmi pozitivně kvitovala) nové možnosti kontaktu – online intervence. Někteří nám odpověděli, že v tuto chvíli spolupráci přerušují, ale je fajn, že ví, že v případě potřeby se mohou ozvat. Mnozí si domlouvali pravidelné telefonické konzultace (telemosty) nebo virtuální jednání (nejčastěji Skype, WhatsApp, Messenger) kdy jsme pokračovali v poradenské a terapeutické práci. Někomu vyhovovalo i pouze psaní přes email, messenger apod. Pár klientů jsme během této doby ztratili, otázka, zda by se to stalo i při normálním provozu, zůstane již asi nezodpovězena. Co se ukázalo jako velmi přínosné, bylo propojení členů terapeutické skupiny přes messenger, kdy si mohli být vzájemnou oporou a následné realizace „videoskupiny“. Bylo to učení se za pochodu, pro všechny. Vyvstávaly problémy časového charakteru, dokdy být k dispozici, jak dát hranice. Jak reagovat, když došlo o víkendu u klienta k relapsu a potřeboval pomoc to zastavit. Pomoci hned nebo počkat do pondělí? Museli jsme se naučit zvládat nové technické možnosti a učit je klienty, např. jak se vzájemně propojit. Velmi důležitá byla kolegiální podpora a sdílení zkušeností v rámci týmu poradců a terapeutů i možnost propojení celé organizace díky on-line poradám, kde jsme reflektovali stávající stav a jak na něj co nejlépe reagovat jako organizace. Co říci závěrem? Je asi brzy na konečné zhodnocení. Myslíme si, že se nám podařilo udržet chod poraden i v době jejich uzavření pro osobní setkávání s klienty i zájemci o službu, což považujeme za stěžejní. Ukázalo se, že kde je vůle, je i cesta, jak pro pracovníky, tak i pro klienty. Naučili jsme se nové věci a přejeme si, abychom nezapomněli to dobré, co nám doba koronavirová přinesla a nadále tyto zkušenosti a poznatky rozvíjeli a implementovali do praxe.

Jak může práce online vypadat?

Začátek nouzového stavu přišel náhle a nečekaně, bylo tedy pro nás otázkou, jak pojmout pokračování spolupráce s klienty i bez možnosti osobního kontaktu. Běžná situace se úplně obrátila. Dříve jsme na telefonáty a maily reagovali pozváním k nám do poradny, protože je „vždycky lepší problém řešit osobně“ – jak jsme klientům říkávali. Nyní to bylo naopak. Osobní setkání jsme nabídnout nemohli a zároveň jsme chtěli udržet co nejvyšší kvalitu služeb. Přemýšleli jsme, jaká budou specifika a úskalí nových forem spolupráce. Asociace klinických psychologů pohotově zareagovala na vzniklou situaci a nabídla odborníkům podporu a inspiraci pro alternativní možnosti terapie. Jejich videa a informační materiály nám pomohly dobře uchopit změněné podmínky naší práce. Přidáváme link na videomateriál „Online intervence v období Covid-19 a jejich použití“.

Přidáváme link na videomateriál „Online intervence v období Covid-19 a jejich použití“. (video je zobrazeno na konci článku) https://www.youtube.com/watch?v=oYW25B1-OFw&feature=emb_title
A jaké to bylo pro klienty?

Když jsme přemýšleli, jaké to bylo pro naše klienty, nechtěli jsme zůstávat u našich domněnek a rozhodli jsme se jich přímo zeptat. Oslovili jsme je elektronicky se dvěma otázkami. Níže naleznete všechny odpovědi, které jsme obdržely zpět, nijak necenzurovány, chtěli jsme zachovat plnou autenticitu. Dle dohody jsme pouze pozměnili jména. Anketní otázky: 1. Jakou formu spolupráce během uzavření poradny jste využíval/a? 2. Jaké to pro vás bylo? Jak jste s tím byl/a spokojen/a? Jak se jiný způsob odrážel na spolupráci, terapii? Negativa, pozitiva, možná doporučení.

Odpovědi klientů :

V době nouzového stavu jsem měl telefonické konzultace a komunikaci přes Messenger, z počátku jsem měl z toho obavy, jak to půjde a bral jsem to spíše jako nouzové řešení, ale ukázalo se, že můžeme mluvit o všem stejně jako v poradně, a že mi mluvení přes telefon nedělá problém. Nakonec jsem neviděl ani moc velký rozdíl mezi telefonickým a osobním setkáním, byl jsem velice spokojený a bylo praktické, že jsem nemusel dojíždět. Taky mi vyhovovalo, že jsme byli v častějším kontaktu, mohl jsem třeba jenom napsat, když jsem něco řešil a krátce jsme to probrali. Kryštof

Na začátku nouzového stavu jsem předčasně odešel z léčebny, chtěl jsem být se svou rodinou, když byla taková divná situace. Byl jsem rád, že mi Modrý kříž nabídl možnost konzultací přes messenger – využíval jsem telefon někdy i video hovory, protože v té době nebylo možné nikam docházet a nevím, jak bych to zvládl sám po neukončené léčbě. Z mého pohledu mi sice více vyhovují osobní schůzky, na které jsem byl zvyklý z dřívějška (chodil jsem do Modrého kříže i před léčbou), ale po nějaké době jsem si zvykl i na ten telefon. Teď jsem rád, že už je zase možné docházet. Filip

Moje terapeutka mi nabídla konzultace přes telefon nebo video hovory, když se poradna zavřela. Z počátku jsem to chtěl zkusit, ale zjistil jsem, že tu formu nemám rád a nevyhovovalo mi to, nevěděl jsem, co mám říkat. Raději jsem si počkal, až zase budou možné osobní schůzky, na které se těším. Je ale pravda, že jsem v poslední době nic vážného neřešil, takže jsem počkat mohl. Stanislav

1. zvolili jsme neskutečnou věc, skupinu po telefonu. Bylo úžasné, že všichni měli zájem se aspoň slyšet, spolupracovat.... 2. bylo to úžasné, že všichni se alespoň zúčastnili, tech. problémky nebudu zamotávat... Tato skupina je už trochu nějak jinde... Úžasné... Dekuju. ALE-NAŽIVO JE NAŽIVO.... Jak se sexem.....v nouzi i po tel., ale naživo je.....👍 Honza

1. Po dobu uzavření poradny MK jsem využíval pravidelnou telefonickou konzultaci s Mgr. Štefánikovou a to každý týden. Dále jsem využil spojení přes messenger v rámci celé skupiny, taktéž pravidelně jednou týdně. Terapie jsem využil tedy dvakrát týdně. 2. Telefonická konzultace byla na vynikající úrovni, jejich délka často přesahovala hodinu a dokázala mi plně nahradit přítomnost v MK. V podstatě - pro můj život bylo důležité to, že i v těžké situaci způsobené COVID 19, jsem mohl v terapiích pokračovat, a to jen v omezení osobního setkání. Konzultace přes telefon byly velmi plodné a měly vliv na pokračování abstinence. Za dané situace, způsobené nouzových stavem, měly pro mě konzultace osobní i ve skupině velmi velký význam, neztratil jsem kontakt s ostatními, dodržoval jsem rady terapeutky a řídil se jimi. Nesmírně si cením aktivity pracovníků MK ve FM, kteří nás neodstavili, ale naopak, zajistili kontakty a spojení, aby konzultace mohly pokračovat u všech členů skupiny. Za dané situace nebylo co zlepšovat, vše probíhalo ( skupina ) v pořádku, vítal jsem témata a naznačení dalšího směru skupiny v konzultacích pod řízením terapeutek. Vylepšit by se dala jen plná účast všech ve skupině při spojení přes messenger, nicméně z důvodu zaměstnanosti to není vždy možné. Závěrem : skvělá práce terapeutek MK ve FM, jsme zase o krok dál a je příjemné vědět, že i v těžkých podmínkách to jde. Děkuji za vše. Jan

ZDRAVÍM, POSÍLÁM SVŮJ NAZOR, KAŽDÉHO TATO SITUACE ASI PŘEKVAPILA, ALE NAŠE TERAPEUTKY SI HNED VĚDĚLY RADY, MOHLI JSME SE SPOJIT TELEFONICKY, NEBO NAPSAT SMS, PAK JSME SE NAPOJILI NA MESSENGER, PSALI SI, JAK TO VŠECHNO ZVLÁDÁME, MĚLI JSME SE MOŽNOST VIDĚT I PŘES WEB KAMERU. SPOLUPRÁCE ABSOLUTNĚ NA JEDNIČKU, ZA SEBE MOC DĚKUJI, ŽE JSTE, S POZDRAVEM. RADANA

1.spolupráce s MK z mé strany probíhala po tel. a hlavně po MES. videohovory se skupinou. 2.spolupráce s MK (a hlavně terapeutkami) tím pádem byla vynikající a moc mi pomáhala. Díky za Váš přístup a snahu i za ztížené situace nás podporovat a udržet celou skupinu v pohodě. Určitě se Vám to moc povedlo. Pochopitelně se již těším na živou skupinu. Ještě jednou moc díky Vám i celé skupině. Michal

1. Jakou formu spolupráce během uzavření jste využívala: - Telefonicky 2.Jaké to pro vás bylo? - Příjemné, povzbuzující 3.Jak jste s tím byla spokojena? - Velmi. Osobní kontakt je osobní kontakt, ovšem když jsem pracovně vytížená přišlo mi velmi praktické být toliko na telefonu. Navíc sjednání schůzky na telefonu bylo pro mě příjemnější i z hlediska časové flexibility terapeuta, kdy jsme nemuseli „horko těžko“ hledat termín, který vyhovuje oběma. 4.Jak se jiný způsob odrážel na spolupráci, terapii? - Ohledně kvality terapie po telefonu nevyvstala žádná negativa. Pro mě osobně je terapie po telefonu s mou terapeutkou velmi přínosná, stejně jako při osobním setkání. 5.Závěrem - za mě osobně nevyvstala v rámci nouzového stavu komplikace s terapií. Terapie po telefonu byla pro mě přínosná, příjemná a jak jsem již uvedla výše – vyhovovala mi z důvodu pracovní vytíženosti, když najít někdy vhodný termín v důsledku vytíženosti Modrého kříže a zároveň, který by vyhovoval mě z pracovního hlediska, je mnohdy velkým oříškem. Bára

Využila jsem jednu z alternativních metod vaši spolupráce a to e-mailovou. Přiznávám, že mám raději spolupráci formou osobního kontaktu, lépe se rozvíjí naše společná debata. Zároveň nepatřím k lidem, kteří si rádi vypisují přes e-mailovou nebo jakoukoliv komunikaci přes sítě :-). A to asi z pohodlnosti. Přesto musím vašeho odborníka, se kterým jsem komunikovala přes e-mail pochválit. Zajímala se o mne v době nouzového stavu. Snažila se být touto formou nápomocna, nabízela více způsobů komunikace. Měla jsem možnost těchto služeb využít kdykoliv a odpovědi byly pohotové a příjemné, jako vždy. JANA

1.FB a email 2. V období karantény mi vyhovovalo, že jste se mnou byla ochotna komunikovat přes messenger v podstatě kdykoliv, když sem potřeboval... No a nelíbilo, ale to asi všem, že nemohl být osobní kontakt. Ale to jsme nikdo nemohli ovlivnit s nic s tím udělat. Robert

V období karantény a spolupráce s MK jsem ocenila, že jste svým klientům volali a nabízeli konzultace přes mobil…atd, čili prakticky kdykoliv k dispozici..., není nic opravdu, co by mi chybělo, já jsem plně spokojený člověk, který velmi oceňuje hlavně to, že se můžu kdykoli obrátit ...Naďa

Spolupráce s MK během koronaviru si nemůžu na nic stěžovat. Informován o omezeních jsem byl a pokud by nastala vážná situace měl jsem možnost se s Vámi kdykoliv kontaktovat. Tak ze strany MK asi v této době plné omezení více dělat nešlo. Co mi chybělo, ale to samozřejmě není Vaše vina, byla možnost osobního kontaktu. Radek